Historia Norwegii
Najstarsze ślady działalności człowieka w Norwegii odkryto koło Komsa w okręgu Finnmark i niedaleko Fosna w Nordmøre. Znalezisko to datowane jest na lata 9000 p.n.e. – 8000 p.n.e.
Od roku 793 zaczyna się mówić o wikingach - skandynawskich wojownikach, gdyż najechali oni i splądrowali wtedy klasztor Lindisfarne w Anglii. Dotarli także do Islandii, Irlandii (założyli tam miasto Dublin), Grenlandii, a także do Ameryki.
W okresie średniowiecza w Norwegii panowało wielu lokalnych władców. Dopiero Harald Pierwszy wpłynął jakkolwiek na taki stan rzeczy i w 872, po bitwie pod Harsfjorden, założył pierwszą norweską siedzibę królewską - Avaldsnes.
Choć pierwszy kościół pojawił się w Norwegi w 995 roku, za moment chrystianizacji uznaje się bitwę pod Stiklestad z 1030 r., podczas której zginął król Norwegii Olaf Haraldsson. Póxniej został on uznany za świętego.
Mimo swej świetności, Norwegia została znacznie osłabiona w XIV wieku, głównie przez epidemię czarnej śmierci w 1349 r. oraz walki o tron. Po śmierci Håkona VI w 1380 r. tron objął jego syn Olaf IV, a następnie żona zmarłego króla, Małgorzata I, która była także królową Danii, a później i Szwecji.
W 1397 Norwegia, Szwecja i Dania zawarły unię, zwaną kalmarską. Szwecja jednak szybko się z niej wyłamała, a Norwegia pozostała w niej aż do 1814 roku. będąc coraz bardziej zależną od Danii. Zwycięzcy w wojnach napoleońskich podpisali jednak traktat w Kilonii, na podstawie którego Norwegia miała stać się częścią Szwecji, jako odszkodowanie dla tej ostatniej za stratę Finlandii na rzecz Rosji. Uchwalona 17 maja 1814 w Eidsvoll konstytucja była próbą odzyskania przez kraj całkowitej suwerenności. Skończyło się jednak na unii personalnej ze Szwecją. Pełną suwerenność odzyskali Norwegowie w 1905 r. w wyniku referendum niepodległościowego.
Norwegia pozostała neutralna podczas I Wojny Światowej. Tak samo miało być podczas IIWŚ, jednak po ataku wojsk Hitlera kraj dołączył do koalicji antyhitlerowskiej.
Obecnie Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata.
Komentarze
Prześlij komentarz